Kripto cüzdanları

Türkiye'deki en iyi ve en uygun kripto cüzdanı nasıl seçilir?

Ethereum İçin En İyi (En Güvenli) Cüzdanı Nasıl Seçilir

7 min read
Ethereum'u depolamak için en iyi cüzdanı nasıl seçilir. Farklı türde dijital cüzdanların güvenlik ve veri koruma seviyeleri. Çeşitli amaçlar için uygun bir kripto cüzdanı seçerken dikkate alınması gereken özellikler.

Dijital para birimi Ethereum (ETH), kripto para sıralamasında popülerlik ve piyasa değeri açısından ikinci sıradadır ve sadece Bitcoin’in arkasında gelir. Ethereum satın almak isteyen kişiler, P2P veya borsa hizmetlerinden faydalanabilirler. Ancak, dijital para birimi için özel bir depolama olan ETH cüzdanına ihtiyaçları vardır.

Farklı türde kripto para cüzdanlarının nasıl değiştiğini ve Ethereum’u depolamak için en güvenli olanını nasıl seçeceğimizi tartışıyoruz.

ETH Cüzdanlarının Ana Türleri

Genel olarak, tüm cüzdanlar iki gruba ayrılabilir: sıcak ve soğuk. Ana fark, kripto işlemleri için genel ve özel anahtarları depolama prensibinde yatar. Sıcak cüzdanlar, bir PC veya akıllı telefonun internet bağlantısı aracılığıyla çalışır. Soğuk cüzdanlar, kullanıcı verilerinin çevrimdışı olarak depolandığı donanım cihazlardır. Her birinin özelliklerine daha yakından bakalım.

Sıcak Cüzdanlar

ETH sahipleri arasında uygun ve popüler bir depolama seçeneğidir. Ancak, bu depolama türlerinin farklı özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Mobil Cüzdanlar

Akıllı telefona yüklenir, böylece her zaman ve her yerden kripto para birimine erişim sağlar. Çoğu mobil kripto cüzdanı, Ethereum’un güncel fiyatını takip etmeye ve kripto para birimi alışverişi yapmaya izin verir. Genel olarak, bu tür cüzdanlar nispeten güvenlidir. Kullanıcılar verileriyle ilgili bazı önlemler almalıdır: özel anahtarın sorumlu bir şekilde saklanması, iki faktörlü kimlik doğrulama, yedek kopyalama vb.

Çevrimiçi Cüzdanlar

Üçüncü bir taraf tarafından sağlanır, genellikle tarayıcı aracılığıyla dijital para birimine ücretsiz erişim sunar. Tüm kullanıcının verilerinin çevrimiçi olarak saklandığından, çevrimiçi cüzdanlar hack saldırılarına karşı savunmasızdır. Bu nedenle, hizmetin dikkatli seçilmesi ve hizmet tarafından uygulanan kullanıcı cüzdanı koruma araçlarının kontrol edilmesi gerekir.

Tarayıcı Uzantıları

Bu kripto cüzdanları sadece ETH’yi depolamaz, aynı zamanda tarayıcı aracılığıyla merkezsiz uygulamalarla etkileşime girer. Güvenlik seviyesi burada çevrimiçi cüzdanlardan daha yüksektir, çünkü uzantılar özel anahtarları şifreler.

Masaüstü Cüzdanlar

Bu depolama yöntemi kişisel anahtarları PC’nin sabit diskinde şifreler.

Sıcak Cüzdanların Genel Özellikleri

 • Kullanım amacı — aktif Ethereum ticareti için, küçük miktarlar depolama.
 • Para kaybına karşı koruma — çoğu cüzdanın yedekleme ve geri yükleme algoritması bulunur, birden çok cihazdan erişilebilir.
 • Güvenlik — sürekli internet bağlantısı nedeniyle, potansiyel olarak hacklenmeye açıktırlar.

Soğuk Cüzdanlar

Dijital soğuk cüzdan, verilerin internet erişimi olmadan ayrı bir cihazda depolanmasıyla yetkisiz erişim, hacklenme ve diğer zayıflıklardan korunur. Bu tür kripto cüzdanlarının iki türü vardır.

Donanım Cüzdanı

Anahtarları çevrimdışı olarak saklayan yüksek güvenlik seviyesine sahip özel bir elektronik cihaz. Genellikle, bu cüzdanlar bir USB sopa benzer. Gelişmiş modeller, işlemleri izlemek ve onaylamak için bir ekranla donatılmıştır, ek bir koruma katmanı sağlarlar.

Kağıt Cüzdanlar

Kağıt ETH cüzdanını kullanmak için kullanıcının anahtarlarını bir kağıt parçasına yazdırması ve saklaması gerekir. Basitlik, erişilebilirlik ve güvenlik açısından bu depolama yönteminin kullanılması, kişisel verilerin kaybedilme riski büyüktür. Bazı kripto cüzdan sahipleri anahtarları titanyum plakalara basarlar, bu da daha zor yok edilir.

Soğuk Cüzdanların Genel Özellikleri

 • Kullanım amacı — büyük miktarların uzun vadeli depolanması için.
 • Para kaybına karşı koruma — şifrelemenin yedeklenmesi, ancak taşıyıcının kaybedilmesine karşı koruma yoktur.
 • Güvenlik — yüksek veri koruma seviyesi, internet erişimi yok, zarar, hırsızlık veya taşıyıcının kaybını önlemek için çeşitli donanım çözümleri.

Bir Ethereum Cüzdanı Seçerken Kriterler

Kripto cüzdanlarının geniş çeşitliliği, kullanıcıya sunabilecekleri geniş ek fonksiyonlar ve yeteneklerden kaynaklanır. En iyi ETH cüzdanını seçmek için, öncelikle kullanım görevlerini ve hedefleri belirlemek gerekir:

 • Cüzdan ne için gereklidir: dijital paraları depolamak, yatırım yapmak, merkezsiz finansal hizmetlere (DeFi) araçlarına erişmek veya diğer görevler mi?
 • Hangi ağlar desteklenmelidir?
 • Hangisi cüzdan işlevselliği gereklidir: ağlar arası transfer ve değişim yapma yeteneği, DeFi’ye erişim vb.?

Kripto cüzdanı seçerken, gizlilik gibi kullanım kolaylığı ve güvenliği etkileyen birkaç yön de dikkate alınmalıdır. Değerlendirilmesi önemli olan şunlardır:

 • Anahtarların gizliliği. ETH cüzdanının sahibinin özel anahtarlara erişimi olmalıdır.
 • Koruma. Güvenli bir depolama çözümü seçerken, geliştiricinin itibarını ve kullandığı koruma yöntemlerini göz önünde bulundurmak önemlidir. Donanım cüzdanları en güvenli olarak kabul edilir, ancak işlevsellik ve imkanları yazılım çözümlerine göre önemli ölçüde sınırlıdır.
 • Kullanım özellikleri. Cüzdan depolama için gerekiyorsa, daha az hata noktasına sahip olduğu için işlevselliği minimum olan kripto cüzdanları daha güvenilirdir. DeFi’ye erişim gerekiyorsa, araçlara yerleşik erişimi olan mobil cüzdanlar ve tarayıcı uzantıları daha uygundur.
 • Ağ desteği. Kripto cüzdanları desteklenen ağ sayısına göre farklılık gösterir ve bu nedenle saklanabilecek dijital paraların sayısına göre farklılık gösterir. ETH cüzdanları için Ethereum ağı ve L2 ağlarının desteklenmesi gerekir.

Ethereum’u depolamak için en uygun ve güvenli cüzdanı seçerken, işlevsellik, güvenlik seviyesi, diğer sistemlerle uyumluluk, dijital paraların satışını, satın alınmasını ve değiştirilmesini sağlama özellikleri, varlıkları çekme yolları gibi faktörler dikkate alınmalıdır. Özellikle, paralel olarak birkaç tür kripto cüzdanı kullanmanın uygunluğunu düşünmek mantıklıdır. Örneğin, ana varlıklar bir donanım cüzdanında saklanabilirken, yatırım ve çeşitli işlemler için fonlar bir sıcak cüzdan üzerinde tutulabilir.

Ethereum İçin En İyi 5 Cüzdan

İşte Ethereum’u depolamak için beş farklı cüzdanın seçimi. Her biri, hatta bir acemi kripto yatırımcısı için bile kullanımı maksimum basit ve kullanışlıdır.

Cropty Wallet

Kullanıcıların kripto para birimlerini yönetmek için kapsamlı bir çözüm olarak tasarlanmış olan kullanıcı dostu bir çapraz platformlu emanet cüzdanıdır. Basit bir kullanıcı arayüzü, yüksek güvenlik seviyesi ve yenilikçi özellikleri birleştirir. Kullanıcılar, uygulama içinde para birimi değişimi ve satın alma seçeneğine sahiptir. Ethereum’un yanı sıra, cüzdan birçok başka dijital para birimini ve jetonu destekler.

Trust Wallet

Binance’in önde gelen kripto borsasından bir non-custodial cüzdan, kripto varlıklarını saklamak ve yönetmek için güvenli ve kullanışlı bir çözüm olarak konumlandırılmıştır. Trust Wallet, anahtarların doğrudan kullanıcının cihazında saklandığı için yüksek derecede erişim anahtarı koruması sağlar ve KYC olmadan anonimlik sağlar. Cüzdan üzerinden merkezsiz uygulamalar ve DeFi’yle entegre olmak mümkündür.

Metamask

Birçok projeye ve siteye entegre edilebilen bir dahili borsa ile popüler bir tarayıcı çözümü. Kullanıcılara kripto para birimlerini güvenli bir şekilde gönderme ve alma, Ethereum blockchaini ve diğer uyumlu blockchainler üzerinde çalışan çeşitli merkezsiz uygulamalara erişimi yönetme imkanı sağlar. MetaMask, merkezsiz finansal işlemler ve DeFi ekosistemine aktif olarak katılanlar arasında özellikle popülerdir.

Ledger

Birçok jetonu destekleyen ve farklı sistemlerle çalışan donanım cüzdanlarını geliştiren Fransız bir şirkettir. Fiziksel cihazlar, özel anahtarların güvenli çevrimdışı depolanması için tasarlanmıştır. Kullanıcılar, Ledger’ı kullanarak kripto varlıklarını saklayabilir ve yönetebilir, işlemleri onaylamadan önce cihaz üzerinden işlemleri imzalayabilirler.

Trezor

Çek Cumhuriyeti’nin popüler bir donanım cüzdanı üreticisidir ve çevrimdışı kripto para birimi depolama için yüksek güvenlik standartlarına sahip cihazlar geliştirir. Cihazlar, kripto varlıklarını yönetmek için sezgisel bir arayüze sahiptir ve işlemleri doğrudan cihaz üzerinden imzalarlar, Ethereum’u saklamak için güvenilir bir araç haline getirirler. Tek dezavantajı iOS ile uyumsuzluğudur.

5 thoughts on “Ethereum İçin En İyi (En Güvenli) Cüzdanı Nasıl Seçilir

 1. Mobil cüzdanlar, Ethereum’u depolamak için uygun ve popüler bir seçenektir. Her zaman ve her yerden erişim sağlayarak akıllı telefona yüklenir. Mobil kripto cüzdanları, Ethereum’un güncel fiyatlarını izleme ve kripto para alışverişi yapma imkanı sunar.

 2. Mobil cüzdanlar, Ethereum’u depolamak için uygun bir seçenek olarak görülüyor. Her zaman ve her yerden erişim sağlamaları kullanıcılar için büyük bir avantaj. Ancak, güvenlik konusunda dikkatli olunmalı ve doğru önlemler alınmalıdır.

Bir yanıt yazın